Podziel się wpisem

Według firmy badawczej Future Market Insights (FMI), globalny rynek alternatyw mięsa z grzybów (mykoprotein) ma osiągnąć do 2032 r. prawie 1 mld USD. Ze względu na rosnący popyt na lepszej jakości, bardziej zrównoważone i etyczne alternatywy białkowe, oczekuje się, że do końca tego roku rynek docelowy osiągnie ok. 298 mln USD.

Co to jest mykoproteina?

Mykoproteina, sfermentowany składnik grzybów o wysokiej zawartości białka, jest powszechnie stosowana jako alternatywa mięsa w wielu produktach spożywczych i napojach.

Mykoproteina jest białkiem wytworzonym z Fusarium venenatum lub innych szczepów naturalnie występujących grzybów. Aby stworzyć mykoproteinę, producenci fermentują zarodniki grzybów wraz z innymi składnikami odżywczymi, stosując proces fermentacji zwany fermentacją mikrobiologiczną, podobny do procesu stosowanego do tworzenia piwa. Daje to ciastowatą mieszankę o konsystencji przypominającej mięso, która jest bogata w białko i błonnik.

Fermentacja mikrobiologiczna nie jest nową koncepcją i jest stosowana w przemyśle spożywczym od dziesięcioleci. W 1983 r. mykoproteina została zatwierdzona do użytku jako komercyjny składnik żywności w Wielkiej Brytanii, a w 2002 r. Amerykańskie Stowarzyszenie ds. Żywności i Leków (FDA) zaaprobowało stosowanie mykoproteiny w żywności.

Wielu uważa, że mikoproteina może stanowić bardziej zrównoważone źródło białka niż białko pochodzenia zwierzęcego, ponieważ dobrze wiadomo, że hodowla zwierząt jest procesem intensywnie wykorzystującym zasoby i o wysokim śladzie węglowym.

Wpływ na planetę

Według badań opublikowanych na początku tego roku w czasopiśmie naukowym Nature , przestawienie światowej produkcji mięsa zwierzęcego na mykoproteinę może mieć ogromny wpływ na planetę. Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu odkryli, że zastąpienie 20% tradycyjnie produkowanej wołowiny mięsem na bazie grzybów wytwarzanym przy użyciu fermentacji mikrobiologicznej może przynieść 50-procentowe zmniejszeniem wylesiania do 2050 r., a także inne dobroczynne skutki dla środowiska.

System żywnościowy jest źródłem jednej trzeciej globalnej emisji gazów cieplarnianych, a produkcja mięsa przeżuwaczy jest największym ich źródłem. Zastąpienie mięsa przeżuwaczy białkiem drobnoustrojów w przyszłości może znacznie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w systemie żywnościowym.

Co napędza rynek mykoprotein?

Według Future Market Insights rosnąca świadomość konsumentów dotycząca zdrowia prawdopodobnie napędza również rynek produktów mykoproteinowych. Ponadto postępy w sektorze gastronomicznym, w którym sieci restauracji przyjmują więcej opcji menu opartych na roślinach, poprawiły perspektywy produktów mykoproteinowych na przyszłość. Ponadto zwiększona świadomość alternatywnych źródeł białka wśród konsumentów napędza wzrost rynku docelowego w przewidywanym okresie.

Znaczenie dla przemysłu spożywczego

Produkty mykoproteinowe są doskonałym źródłem białka o dobrej teksturze i smaku. Produkty mykoproteinowe zawierają również wysoki procent różnych minerałów i witamin. Wszystkie te względy w połączeniu ze zwiększoną produkcją produktów mykoproteinowych prowadzą do ekspansji rynku mykoprotein w okresie prognozy.

Zwiększone użycie mykoprotein w zastosowaniach spożywczych w połączeniu z rosnącą popularnością mięsa roślinnego będzie napędzać globalny wzrost rynku mykoprotein w okresie prognozy” – powiedują analitycy Future Market Insights.

Źródło: https://vegnews.com/2022/10/vegan-food-mushroom-meat-market


Podziel się wpisem